trende

Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular

Kahvaltı ve vergiler oda fiyatına dahil midir?

Evet, serpme kahvaltı ve vergiler oda fiyatına dahildir.Ekstra herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Rezervasyonumu iptal etmem veya değişiklik yapmam mümkün mü?

Rezervasyonunuzu iptal etmek ya da rezervasyonunuzda herhangi bir değişiklik yapmak isterseniz, +90 850 333 88 88 numaralı telefondan çağrı merkezimize ulaşarak seyahat danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz. Satın aldığınız odanın iptal şartlarını e-posta adresinize gönderdiğimiz voucher belgenizden görüntüleyebilirsiniz.

Erken rezervasyon nedir ?

Otellerin odalarının doluluk oranı artış gösterdikçe fiyatları da artmaktadır. Sezon öncesi dönemde bu artış göz önünde bulundurulmadan taban fiyatları üzerinden %50’ye varan indirimlerle rezervasyon yaptırma fırsatına erken rezervasyon denmektedir.

Otel rezervasyonumun iadesi veya değişiklik için ne yapmam gerekiyor ?

Otel rezervasyonunuzda iade veya değişiklik yapmak için 0555 853 25 09 numaralı telefondan 09.30-24.00 saatleri arasında çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz.

Odalar nasıl dezenfekte edilmektedir ?

Oda temizliği Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı önerilerine uygun olarak, her oda için tek kullanımlık steril bezler ve paspaslar ile günlük olarak yerine getirilmektedir. Tüm alanların genel temizliği ve dezenfeksiyonu ardından, sık kullanılan ürünler (telefon, TV kumanda vb.) ayrıca dezenfekte edilmektedir. Odalarımızdan normal standartlarımızda bulunan katalog, dergi veya baskı malzemeleri ve temas yoluyla hijyen kurallarını zayıflatabilecek malzemeler kaldırılmıştır. Misafir odadan çıkış yaptığında ise, oda ULV cihazları ile tamamen dezenfekte edilmekte olup, yeni misafir girişi ancak bu işlemin bitimi ardından gerçekleşmektedir. Odalarda misafirlerimizin kullanımına sunulan şampuan, sabun ve benzeri buklet malzemeleri ise tek kullanımlık paketlerde sunulmaktadır. Odalarımızın ve genel alanların temizliği uluslararası bağımsız kuruluşlar tarafından denetlenmektedir.

Odama personelin girmesini istemiyorum,bunu nasıl sağlayabilirim ?

Siz kıymetli misafirlerimizin konforu için personelimiz odanızı günlük olarak temizlemekte, eksik buklet malzemelerini tamamlamakta ve mini barınızı doldurmaktadır. Bu hizmetlerimizden bir tanesini veya ikisini arzu etmemeniz durumunda, Misafir İlişkileri Departmanımızda görevli personelimize ilgili arzunuzu iletmeniz yeterlidir. İhtiyaç duyduğunuz ürünler ise, talebiniz üzerine hijyenik bir çantada kapınıza bırakılabilmektedir.

Havaalanına yakın mısınız ?

Rize-Artvin havaalanına 15 km uzaklıkta bir konumdayız.

Tesis bünyesinde aktiviteler mevcut mu ?

Tesis bünyesinde Rafting,Zipline,Kano aktiviteleri mevcut .Daha detaylı bilgi için  buraya tıklayabilirsiniz.